Hrad Pernštejn v plamenech

19. srpna 2007 v 23:02 | Petr Daniel |  Požáry

Hrad Pernštejn v plamenech

Hrad Pernštejn v plamenechGotický hrad Pernštejn na Brněnsku se ocitl v plamenech. V centrální části hradu hořela střecha o rozloze 10 arů. S ohněm bojovalo 20 hasičských jednotek.

21:40 - Nové foto a závěrečná zpráva

15.4.2005 - Luboš Samec
Závěrečná tisková zpráva

Rozsáhlý požár na hradě Pernštejn u Nedvědice v okrese Brno-venkov byl dnes (15. dubna) v 5.51 ohlášen operačnímu středisku HZS Jihomoravského kraje a v 5.57 hodin stejné hlášení přijalo operační středisko HZS kraje Vysočina.

První jednotka profesionálních hasičů byla na místě v 6.07 hodin a při likvidaci požáru postupně zasahovalo 21 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z obou krajů. Pro zásah byl vyhlášen 3. stupeň požárního poplachu.

Požár zasáhl sedlovou střechu bývalé sýpky na 3. hradním nádvoří, a rozšířil se na téměř celý třípodlažní objekt o půdorysu cca 100 krát 10 metrů. který nyní slouží jako depozitář. Hasiči na místě zřídili dva bojové úseky s pěti vodními proudy, a dálkovou dopravu vody ze dvou čerpacích stanovišť v obci Nedvědice. Protože prohořelá střecha depozitáře i část dřevěného stropu se zřítila a oheň zasáhl i přízemí objektu, požár se podařilo lokalizovat až v 8.44 hodin. Zásah zabránil rozšíření požáru ze vstupní části na hlavní budovu hradu.

Až do odpoledních hodin hasiči pokračovali v dohašování lokálních ohnisek. Při tom bylo nutné postupně rozebírat zbytky střechy i konstrukce stropu a rozebírat a dohašovat také vrstvu žhnoucích kusů dřeva a dalších ohořelých materiálů v přízemí objektu. Požár byl likvidován v 17.31 hodin, na místě ještě zůstávají dvě jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů. Požářiště bude nutné kontrolovat i v příštích dnech.

Požár téměř zničil objekt depozitáře (z části budovy zůstalo jen obvodové zdivo) a silně poškodil uložené exponáty. Předběžný odhad škod způsobených požárem byl zatím předběžně stanoven na 100 milionů korun, z toho 50 milionů korun na stavební části a zbývajících 50 milionů na mobiliáři. Hodnota části hradu uchráněné zásahem hasičů byla vyčíslena také na 100 milionů korun. Příčinu vzniku požáru začínají na místě zjišťovat experti HZS a Policie ČR, šetření bude pokračovat i v příštích dnech.

kpt. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje
por. Mgr. Denisa Štursová, tisková mluvčí HZS kraje Vysočina

-----------------------------------------------------------------------------------------

Požár byl ohlášen v 5:50, ale hořet pravděpodobně začalo už dlouho před tím. Oheň zachvátil střechu jedné z budov v centrální části hradu. Hoří zhruba na tisíci metrech čtverečních.

V sedm hodin bylo na místě už šestnáct jednotek, o půl hodiny později přijely další čtyři. "V tuto chvíli na místě zasahuje dvacet jednotek z Jihomoravského kraje a z Vysočiny," upřesnil v půl osmé mluvčí hasičů Jaroslav Haid. Podle něj hoří na třetím nádvoří. Hasiči se ale nemohou s cisternami dostat až k hořící budově, proto museli z prvního nádvoří natáhnout hadice. Nikdo nebyl zraněn.

Zatím není jasné, zda požár zachvátil i depozitář, který je právě v hořící budově. Operační důstojník odhadl už hodinu po vypuknutí požáru předběžnou škodu na pět milionů. Je pravděpodobné, že nakonec vystoupá mnohem výš.

Příčina požáru zatím není známa. Podle hasičů pracují na hradě už několik dní řemeslníci. Vyšetřovatelé tedy prověří, zda požár nezpůsobili svou neopatrností.

Požár se podařilo hasičům dostat pod kontrolu v 8:15. "Střecha o rozloze 20 krát 80 metrů se propadla do objektu, kde by měly být sbírky. Nyní likvidujeme už jen malá ohniska," upřesnil kolem deváté mluvčí jihomoravských hasičů kpt.Haid.

Podle posledních odhadů se škody vyšplhají až na deset milionů korun.
Hrad Pernštejn v plamenech 1
Hrad Pernštejn v plamenech 2
Hrad Pernštejn v plamenech 3
Hrad Pernštejn v plamenech 4
Hrad Pernštejn v plamenech 5
Hrad Pernštejn v plamenech 6
Hrad Pernštejn v plamenech 7
Hrad Pernštejn v plamenech 8
Hrad Pernštejn v plamenech 9
Hrad Pernštejn v plamenech 10
Hrad Pernštejn v plamenech 11
Hrad Pernštejn v plamenech 12
Hrad Pernštejn v plamenech 13
Hrad Pernštejn v plamenech 14
Hrad Pernštejn v plamenech 15
Hrad Pernštejn v plamenech 16
Hrad Pernštejn v plamenech 17
Hrad Pernštejn v plamenech 18
Hrad Pernštejn v plamenech 19
Hrad Pernštejn v plamenech 20
Hrad Pernštejn v plamenech 21
Hrad Pernštejn v plamenech 22
Hrad Pernštejn v plamenech 23
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama